MKP383216250JIM2T0
Mfr.Part #
MKP383216250JIM2T0
Description
CAP FILM 1600PF 5% 2.5KVDC RAD
Capacitance :
1600pF
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Width :
5.9944mm
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Packaging :
Tray
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
26.0096mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Voltage - Rated AC :
900V
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
MKP383 1600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383216250JIM2T0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.886 22.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.