MKP383216250JII2B0
Mfr.Part #
MKP383216250JII2B0
Description
CAP FILM 1600PF 5% 2.5KVDC RAD
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Capacitance :
1600pF
Voltage - Rated AC :
900V
Lead Pitch :
22.5044mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
MKP383 1600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383216250JII2B0 Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.