MKP383216200JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383216200JFP2B0
Description
CAP FILM 1600PF 5% 2KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1600pF
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
17.5006mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Voltage - Rated AC :
700V
Width :
5.0038mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
MKP383 1600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383216200JFP2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.