MKP383216200JF02W0
Mfr.Part #
MKP383216200JF02W0
Description
CAP FILM 1600PF 5% 2KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Width :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
17.5006mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Capacitance :
1600pF
MKP383 1600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383216200JF02W0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.