MKP383215250JIP2T0
Mfr.Part #
MKP383215250JIP2T0
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2.5KVDC RAD
Length :
26.0096mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitance :
1500pF
Lead Pitch :
22.5044mm
Width :
5.9944mm
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated AC :
900V
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
15 Weeks
MKP383 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383215250JIP2T0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.