MKP383215200JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383215200JFP2B0
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated DC :
2000V 2kV
Voltage - Rated AC :
700V
Length :
17.5006mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Width :
5.0038mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
1500pF
Lead Pitch :
15.0114mm
MKP383 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2000V 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383215200JFP2B0 Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.