MKP383215200JC02R0
Mfr.Part #
MKP383215200JC02R0
Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
5.0038mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
17.5006mm
Capacitance :
1500pF
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Voltage - Rated AC :
700V
MKP383 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383215200JC02R0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.