MKP383213200JFP2B0
Mfr.Part #
MKP383213200JFP2B0
Description
CAP FILM 1300PF 5% 2KVDC RADIAL
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated AC :
700V
Lead Pitch :
15.0114mm
Length :
17.5006mm
Capacitance :
1300pF
Width :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
MKP383 1300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383213200JFP2B0 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.