MKP383213200JC02R0
Mfr.Part #
MKP383213200JC02R0
Description
CAP FILM 1300PF 5% 2KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Width :
5.0038mm
Lead Pitch :
7.493mm
Length :
17.5006mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
1300pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated AC :
700V
Published :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MKP383 1300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383213200JC02R0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.