MKP383210200JFI2B0
Mfr.Part #
MKP383210200JFI2B0
Description
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Capacitance :
1000pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Packaging :
Bulk
Width :
5.0038mm
MKP383 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383210200JFI2B0 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.