MKP383210200JC02R0
Mfr.Part #
MKP383210200JC02R0
Description
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Width :
5.0038mm
Capacitance :
1000pF
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
17.5006mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
2kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
700V
Series :
MKP383
MKP383 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383210200JC02R0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.