MKP383191063JCI2B0
Mfr.Part #
MKP383191063JCI2B0
Description
CAP FILM 910PF 5% 630VDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
220V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
10.0076mm
Capacitance :
910pF
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
2.9972mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Published :
MKP383 910pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383191063JCI2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.