MKP383191063JCA2B0
Mfr.Part #
MKP383191063JCA2B0
Description
CAP FILM 910PF 5% 630VDC RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
220V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
630V
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Packaging :
Bulk
Length :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
910pF
Width :
2.9972mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
MKP383 910pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383191063JCA2B0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.