MKP383182063JCA2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383182063JCA2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 820PF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
PC Pins
Published :
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
High Pulse, DV/DT
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
Radial
Capacitance :
820pF
Voltage - Rated DC :
630V
Voltage - Rated AC :
220V
Length :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Width :
2.9972mm
Lead Pitch :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Series :
MKP383
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
MKP383 820pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383182063JCA2B0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.