MKP383175063JCA2B0
Mfr.Part #
MKP383175063JCA2B0
Description
CAP FILM 750PF 5% 630VDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.9972mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated AC :
220V
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
750pF
Length :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
MKP383 750pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383175063JCA2B0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.