MKP383168063JC02W0
Mfr.Part #
MKP383168063JC02W0
Description
CAP FILM 680PF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
680pF
Voltage - Rated AC :
220V
Voltage - Rated DC :
630V
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.9972mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Length :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
MKP383 680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383168063JC02W0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.