MKP383168063JC02R0
Mfr.Part #
MKP383168063JC02R0
Description
CAP FILM 680PF 5% 630VDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated AC :
220V
Length :
12.4968mm
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
630V
Width :
4.0132mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Capacitance :
680pF
Package / Case :
Radial
MKP383 680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383168063JC02R0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.