MKP383162063JCA2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP383162063JCA2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 620PF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Published :
Voltage - Rated AC :
220V
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
620pF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Length :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MKP383
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
630V
Width :
2.9972mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
MKP383 620pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP383162063JCA2B0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.