MKP1V240RLG
Mfr.Part #
MKP1V240RLG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Description
THY SIDAC .9A 240V TGR
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Unclassified
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Trigger Device Type :
SIDAC
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Current - Peak Output :
900mA
Surface Mount :
No
Current - Breakover :
35μA
Case Connection :
Isolated
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage - Breakover :
220V~250V
Current - Hold (Ih) (Max) :
100mA
Terminal Form :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4 A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Configuration :
Single
Hold Current :
100mA