MKP1V160RLG
Mfr.Part #
MKP1V160RLG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Description
THY SIDAC .9A 160V TGR
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Unclassified
Published :
Current - Hold (Ih) (Max) :
100mA
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Peak Output :
900mA
Voltage - Breakover :
150V~170V
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Trigger Device Type :
SIDAC
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Hold Current :
100mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4 A