MKP1V022205I00MSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1V022205I00MSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.022UF 20% 2.5KVDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
1.043Lx0.433W 26.50mmx11.00mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):900
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Surface Mount :
No
Voltage - Rated AC :
700V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
2500V 2.5kV
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.022µF
WIMA MKP1V022205I00MSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 1.043Lx0.433W 26.50mmx11.00mm ±20% 0.022muF 700V