MKP1U031506F00JSSD
Mfr.Part #
MKP1U031506F00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MKP 10 0.15 UF 2000 VDC 15X26X31
Stock
780
In Stock :
780
Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
No
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Width :
15 mm
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):700
Termination Style :
Product Type :
Film Capacitors
Type :
Double Sided Metallized Plastic Film Capacitors
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Negative Tolerance :
5%
Length :
31.5 mm
Tolerance :
±5%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Termination :
PC Pins
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Number of Terminals :
2
Brand :
Pbfree Code :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Positive Tolerance :
5%
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Features :
Lead Style :
Straight
Capacitance :
0.15 μF
Series :
MKP 10
Packing Method :
Bulk
Number of Pins :
2 Pin
Lead Diameter :
0.8 mm
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
26 mm
Wire
Package :
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Voltage Rating - AC :
700V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
1.024" (26.00mm)
Diameter :
Ratings :
Datasheets
MKP1U031506F00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1U031506F00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Type:Double Sided Metallized Plastic Film Capacitors, Number of Pins:2 Pin, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, MKP1U031506F00JSSD pinout, MKP1U031506F00JSSD datasheet PDF, MKP1U031506F00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1U031506F00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.