MKP1T031506D00JSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1T031506D00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
MKP 10 0.15 UF 1600 VDC 13X24X31
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
RoHS :
Details
Ratings :
Termination :
PC Pins
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Package :
Bulk
Diameter :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Terminal Shape :
Wire
Termination Style :
Radial
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)
ECCN (US) :
EAR99
Mounting :
Through Hole
Features :
Product Length (mm) :
31.5(Max)
Product Category :
Film Capacitors
Seated Plane Height :
24(mm)
Lead Length (mm) :
6
Height :
24 mm
Dielectric :
PP
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
Voltage :
1600VDC|650VAC
Product Depth (mm) :
13(Max)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temp Range :
-55C to 110C
Package / Case :
Not Required
Tolerance :
5%
Lead Diameter (mm) :
0.8
Number of Terminals :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Bulk
Height - Seated (Max) :
0.945 (24.00mm)
Pbfree Code :
yes
Negative Tolerance :
5%
Lead Spacing :
27.5 mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
650 V
Product Height (mm) :
24(Max)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance :
150000PF(pF)
Wire Form :
Straight
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Diameter :
0.8 mm
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Terminal Pitch (mm) :
27.5
Mounting Type :
Through Hole
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
31.5 mm
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Capacitance Value :
0.15uF
Product Weight (g) :
14.627
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Series :
MKP 10
Subcategory :
Capacitors
Voltage Rating - AC :
650V
Number of Pins :
2 Pin
Width :
13 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600 V
Tolerance (+ or -) :
5%
Construction :
Plastic Rectangular Can
Seated Plane Height (mm) :
24(Max)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Type :
Pulse
Packaging :
Size (mm) :
31.5 X 13 X 24
Failure Rate :
Surface Mount :
No
Lead Diameter (nom) :
0.8(mm)
Lead Style :
Straight
Positive Tolerance :
5%
Mounting Style :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.240 L x 0.512 W (31.50mm x 13.00mm)
Datasheets
MKP1T031506D00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1T031506D00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:1600VDC|650VAC, Package / Case:Not Required, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Number of Pins:2 Pin, Type:Pulse, MKP1T031506D00JSSD pinout, MKP1T031506D00JSSD datasheet PDF, MKP1T031506D00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1T031506D00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.