MKP1J033305I00KSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1J033305I00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MKP 10 0.33 UF 630 VDC 11X21X26.
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Product Length :
26.5mm
Capacitance Value :
0.33uF
Seated Plane Height (mm) :
21(Max)
Product Length (mm) :
26.5(Max)
Termination :
PC Pins
Capacitance Tolerance :
± 10%
Ratings :
Termination Style :
Radial
Construction :
Plastic Rectangular Can
Size / Dimension :
1.043 L x 0.433 W (26.50mm x 11.00mm)
Lead Diameter :
800 µm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Bulk
Width :
11 mm
Lead Length (mm) :
6
Mounting :
Through Hole
Number of Pins :
2 Pin
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Tolerance :
10%
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Lead Pitch :
22.5 mm
JESD-609 Code :
e3
Product Weight (g) :
9.294
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Style :
Straight
Size (mm) :
26.5 X 11 X 21
Voltage Rating - DC :
630V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.827 (21.00mm)
Dielectric :
PP
Min Operating Temperature :
-55 °C
Terminal Pitch (mm) :
22.5
Voltage Rating - AC :
400V
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Wire Form :
Straight
Product Height (mm) :
21(Max)
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
630VDC|400VAC
Depth :
11 mm
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Lead Diameter (mm) :
0.8
Product Status :
Active
Packing Method :
Material :
Polypropylene
Product Width :
11mm
ECCN (US) :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Negative Tolerance :
10%
Positive Tolerance :
10%
Series :
MKP 10
Product Height :
21mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Qualification :
AEC-Q200
Type :
Pulse
Product Depth (mm) :
11(Max)
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
100 °C
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Diameter :
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
2
Height :
21 mm
Capacitance :
330 nF
Length :
26.5 mm
Features :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
22.5mm
Product Type :
Film Capacitors
RoHS :
Compliant
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):400
Datasheets
MKP1J033305I00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1J033305I00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Voltage:630VDC|400VAC, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Type:Pulse, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, MKP1J033305I00KSSD pinout, MKP1J033305I00KSSD datasheet PDF, MKP1J033305I00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1J033305I00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.