MKP1J031506A00KSSD
Mfr.Part #
MKP1J031506A00KSSD
Package / Case
Not Required
Description
MKP 10 0.15 UF 630 VDC 9X19X31.5
Stock
636
In Stock :
636
Film Capacitors
Lead Spacing (nom) :
27.5(mm)
Product Depth (mm) :
9(Max)
Product Length (mm) :
31.5(Max)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Spacing :
27.5 mm
Voltage Rating - DC :
630V
Package :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
MKP 10
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Number of Pins :
2 Pin
Product Type :
Film Capacitors
Height :
19 mm
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
ECCN Code :
EAR99
Product Height (mm) :
19(Max)
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
31.5 mm
Pbfree Code :
yes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Packaging :
Tin (Sn)
Failure Rate :
Not Required
Size / Dimension :
1.240 L x 0.354 W (31.50mm x 9.00mm)
Mounting Style :
Through Hole
Seated Plane Height (mm) :
19(Max)
Terminal Shape :
Wire
Termination Style :
Radial
Operating Temp Range :
-55C to 110C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance (+ or -) :
10%
ECCN (US) :
EAR99
Packing Method :
Product Weight (g) :
6.644
Lead Diameter (nom) :
0.8(mm)
Terminal Pitch (mm) :
27.5
Number of Terminals :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Wire Form :
Straight
Construction :
Plastic Rectangular Can
Capacitance :
150000PF(pF)
Size (mm) :
31.5 X 9 X 19
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Voltage Rating - AC :
400V
Seated Plane Height :
19(mm)
Capacitance Value :
0.15uF
Tolerance :
10%
Mounting :
Through Hole
Lead Diameter :
0.8 mm
Lead Length (mm) :
6
FILM CAPACITOR
Height - Seated (Max) :
0.748 (19.00mm)
Termination :
PC Pins
Surface Mount :
No
Lead Style :
Straight
Product Status :
Active
Dielectric :
PP
Mounting Type :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Category :
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):400
Rad Hardened :
No
Negative Tolerance :
10%
Positive Tolerance :
10%
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Diameter (mm) :
0.8
HTS Code :
Width :
9 mm
Ratings :
RoHS :
Details
Features :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Voltage :
630VDC|400VAC
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Pulse
Datasheets
MKP1J031506A00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1J031506A00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:Not Required, Mounting Type:Through Hole, Voltage:630VDC|400VAC, Type:Pulse, MKP1J031506A00KSSD pinout, MKP1J031506A00KSSD datasheet PDF, MKP1J031506A00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1J031506A00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.