MKP1J031005D00KSSD
Mfr.Part #
MKP1J031005D00KSSD
Description
MKP 10 0.1 UF 630 VDC 7X16.5X26.
Stock
150
In Stock :
150
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
630V
Height :
16.5mm
RoHS Compliant
Depth :
7mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
100nF
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric Material :
Polypropylene
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):400
Lead Free :
Lead Free
Width :
7mm
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
22.5mm
Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Length :
26.5mm
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Bulk
Voltage - Rated AC :
630V
Datasheets
MKP1J031005D00KSSD
100nF Film Capacitor 10% Radial 630V-DC 630V-AC Polypropylene
MKP1J031005D00KSSD Overview
Systems require a voltage of 400V for their internal rated power (URac).
MKP1J031005D00KSSD Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 400V