MKP1J021002E00KSSD
Mfr.Part #
MKP1J021002E00KSSD
Description
MKP 10 0.01 UF 630 VDC 5X10.5X10
Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
7.5 mm
Width :
5 mm
Packing Method :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Seated Plane Height :
10.5(mm)
Product Depth (mm) :
5(Max)
Number of Pins :
2 Pin
Product Category :
Film Capacitors
Rated (AC) Voltage (URac) :
280 V
Lead Diameter (mm) :
0.6
Lead Diameter :
0.6 mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
7.5 mm
Voltage Rating - DC :
630V
Maximum Operating Temperature :
FILM CAPACITOR
Termination :
PC Pins
Features :
RoHS Compliant
Size Code :
Size / Dimension :
0.406 L x 0.197 W (10.30mm x 5.00mm)
Tolerance :
10%
Series :
MKP 10
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating - AC :
400V
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Ratings :
Voltage :
630VDC|400VAC
ECCN (US) :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Length (mm) :
10.3(Max)
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Negative Tolerance :
10%
Product Weight (g) :
0.73
Wire Form :
Straight
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
RoHS :
Details
Package :
Capacitance Value :
0.01uF
Height - Seated (Max) :
0.413 (10.50mm)
Size (mm) :
10.3 X 5 X 10.5
Diameter :
Wire
Lead Style :
Straight
Lead Diameter (nom) :
0.6(mm)
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):400
Capacitance :
10000PF(pF)
Tolerance (+ or -) :
10%
Operating Temp Range :
-55C to 110C
Brand :
Height :
10.5 mm
Seated Plane Height (mm) :
10.5(Max)
Product Type :
Minimum Operating Temperature :
Tin (Sn)
Subcategory :
Capacitors
Product Height (mm) :
10.5(Max)
Length :
10.3 mm
Positive Tolerance :
10%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Pitch (mm) :
7.5
Type :
Pulse
HTS Code :
Datasheets
MKP1J021002E00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1J021002E00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Not Required, Voltage:630VDC|400VAC, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Type:Pulse, MKP1J021002E00KSSD pinout, MKP1J021002E00KSSD datasheet PDF, MKP1J021002E00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1J021002E00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.