MKP1G052209JD4KSSD
Mfr.Part #
MKP1G052209JD4KSSD
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 22UF 10% 400VDC RAD
Capacitance :
22µF
Height Seated (Max) :
2.559 65.00mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~110°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
2.244Lx1.772W 57.00mmx45.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Tolerance :
±10%
22μF Film Capacitor ±10% Radial - 4 Leads PC Pins 400V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized
MKP1G052209JD4KSSD Overview
Its lead spacing is 2.067 52.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.