MKP1G032204J00KSSD
Mfr.Part #
MKP1G032204J00KSSD
Package / Case
Not Required
Description
MKP 10 0.22 UF 400 VDC 9X16X18 P
Stock
677
In Stock :
677
Film Capacitors
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):250
Packaging :
Bulk
Operating Temp Range :
-55C to 110C
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
Through Hole
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Length (mm) :
18(mm)
Max Operating Temperature :
100°C
Height :
16mm
Width :
9mm
Surface Mount :
No
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
Not Required
Length :
18mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter (nom) :
0.8(mm)
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Failure Rate :
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
15mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric :
PP
Voltage :
400VDC/250VAC
Termination :
Radial
Tolerance (+ or -) :
10%
Size Code :
7135
Voltage - Rated DC :
400V
Type :
Pulse
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
250V
Product Depth (mm) :
9(mm)
Seated Plane Height :
16(mm)
Capacitance :
220nF
Tolerance :
10%
Product Height (mm) :
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
MKP1G032204J00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1G032204J00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Not Required, Voltage:400VDC/250VAC, Type:Pulse, MKP1G032204J00KSSD pinout, MKP1G032204J00KSSD datasheet PDF, MKP1G032204J00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1G032204J00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
220nF Film Capacitor 10% Not Required Radial 400V-DC 250V-AC