MKP1G031504F00MSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1G031504F00MSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.15UF 20% 400VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
PC Pins
Width :
8mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Terminal Pitch :
15mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.709Lx0.315W 18.00mmx8.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.15μF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
250V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):250
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
400V
Package / Case :
Radial
Applications :
High Pulse, DV/DT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V