MKP1G021002C00KSSD
Mfr.Part #
MKP1G021002C00KSSD
Description
MKP 10 0.01 UF 400 VDC 4X9X10 PC
Lead Diameter (mm) :
0.6
Size (mm) :
10 X 4 X 9
Product Height (mm) :
9(Max)
Product Length (mm) :
10(Max)
Product Depth (mm) :
4(Max)
Voltage :
250VAC|400VDC
Capacitance :
10000PF(pF)
Seated Plane Height (mm) :
9(Max)
Tolerance :
10%
Package / Case :
Lead Diameter (nom) :
0.6(mm)
Seated Plane Height :
9(mm)
Tolerance (+ or -) :
10%
Capacitance Value :
0.01uF
Terminal Pitch (mm) :
7.5
Datasheets
MKP1G021002C00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1G021002C00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Pulse, Voltage:250VAC|400VDC, Package / Case:Not Required, MKP1G021002C00KSSD pinout, MKP1G021002C00KSSD datasheet PDF, MKP1G021002C00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1G021002C00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.