MKP1F051007H00KSSD
Mfr.Part #
MKP1F051007H00KSSD
Description
MKP 10 10.0 UF 250 VDC 24X45.5X4
Stock
91
In Stock :
91
Film Capacitors
Product Type :
Plastic Rectangular Can
Diameter :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
PC Pins
JESD-609 Code :
e3
Series :
MKP 10
RoHS :
Details
Positive Tolerance :
10%
Number of Pins :
2 Pin
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Subcategory :
Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
37.5 mm
HTS Code :
Product Height (mm) :
45.5(Max)
Number of Terminals :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage Rating - AC :
180V
Size / Dimension :
1.634 L x 0.945 W (41.50mm x 24.00mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Voltage :
250VDC|180VAC
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):480
Failure Rate :
Not Required
Features :
Seated Plane Height :
45.5(mm)
Surface Mount :
No
Product Status :
Active
Lead Diameter (nom) :
1(mm)
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Width :
24 mm
Tolerance (+ or -) :
10%
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Negative Tolerance :
10%
Lead Diameter (mm) :
1
Length :
41.5 mm
Wire Form :
Straight
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Product Weight (g) :
60.405
Ratings :
Height - Seated (Max) :
1.791 (45.50mm)
Tolerance :
10%
Terminal Pitch (mm) :
37.5
Packing Method :
Bulk
Size (mm) :
41.5 X 24 X 45.5
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Depth (mm) :
24(Max)
Capacitance :
10000000PF(pF)
Voltage Rating - DC :
250V
Lead Diameter :
1 mm
Brand :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Style :
Straight
Capacitance Value :
10uF
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Product Length (mm) :
41.5(Max)
Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Mounting Style :
Seated Plane Height (mm) :
45.5(Max)
Height :
45.5 mm
Datasheets
MKP1F051007H00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1F051007H00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Type:Pulse, Voltage:250VDC|180VAC, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Not Required, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, MKP1F051007H00KSSD pinout, MKP1F051007H00KSSD datasheet PDF, MKP1F051007H00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1F051007H00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.