MKP1F023302E00JSSD
Mfr.Part #
MKP1F023302E00JSSD
Description
MKP 10 0.033 UF 250 VDC 5X10.5X1
Stock
170
In Stock :
170
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
RoHS :
Non-Compliant
Product Category :
Film Capacitors
Features :
Type :
Double-Sided Metallized Electrode Capacitors
Product Status :
Active
Capacitance :
0.033 µF
Length :
10.3 mm
Lead Diameter :
0.6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Series :
MKP 10
Subcategory :
Capacitors
Voltage Rating - DC :
250V
Ratings :
Width :
5 mm
Termination :
PC Pins
Package :
Bulk
Brand :
Number of Pins :
2 Pin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Height :
10.5 mm
Termination Style :
Radial
Product Type :
Package / Case :
Voltage Rating - AC :
180V
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.406" L x 0.197" W (10.30mm x 5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Datasheets
MKP1F023302E00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1F023302E00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Double-Sided Metallized Electrode Capacitors, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, MKP1F023302E00JSSD pinout, MKP1F023302E00JSSD datasheet PDF, MKP1F023302E00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1F023302E00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MKP 10 0.033 μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
MKP1F023302E00JSSD Overview
Lead spacing is 0.295" (7.50mm) for this electrical device.Devices with a -55°C ~ 105°C temperature capability can be operated.