MKP1F022202C00KSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1F022202C00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
MKP 10 0.022 UF 250 VDC 4X9X10 P
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):480
Lead Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Diameter (nom) :
0.6(mm)
Product Height (mm) :
9(mm)
Mounting Style :
Through Hole
Termination :
Radial
Length :
9.91mm
Size Code :
Surface Mount :
No
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Failure Rate :
Not Required
Height :
8.89mm
Type :
Pulse
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Product Depth (mm) :
4(mm)
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
180V
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Tolerance :
10%
Capacitance :
22nF
Width :
4.06mm
Voltage :
250VDC/180VAC
Package / Case :
Operating Temp Range :
-55C to 110C
Seated Plane Height :
9(mm)
Product Length (mm) :
10(mm)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination Style :
Radial
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance (+ or -) :
10%
Dielectric :
PP
Datasheets
MKP1F022202C00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1F022202C00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Type:Pulse, Voltage:250VDC/180VAC, Package / Case:Not Required, MKP1F022202C00KSSD pinout, MKP1F022202C00KSSD datasheet PDF, MKP1F022202C00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1F022202C00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
22nF Film Capacitor 10% Not Required Radial 250V-DC 180V-AC