MKP1F021502C00JSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1F021502C00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
MKP 10 0.015 UF 250 VDC 4X9X10 P
Stock
907
In Stock :
907
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temp Range :
-55C to 110C
Terminal Pitch :
7.5 mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance (+ or -) :
5%
Size (mm) :
10 X 4 X 9
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Product Type :
Film Capacitors
Ratings :
Packaging :
Bulk
Seated Plane Height :
9(mm)
Series :
MKP 10
Mounting :
Through Hole
Type :
Pulse
Voltage :
250VDC|180VAC
RoHS :
Details
Brand :
Number of Pins :
2 Pin
Length :
10 mm
Voltage Rating - AC :
180V
Surface Mount :
No
Termination :
PC Pins
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter (nom) :
0.6(mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Style :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Terminal Pitch (mm) :
7.5
Subcategory :
Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Negative Tolerance :
5%
Height - Seated (Max) :
0.354 (9.00mm)
Product Category :
Construction :
Plastic Rectangular Can
Tolerance :
5%
Capacitance Value :
0.015uF
Lead Spacing :
7.5 mm
Product Weight (g) :
0.574
Reach Compliance Code :
Compliant
Packing Method :
Bulk
Lead Length (mm) :
6
Applications :
GENERAL PURPOSE
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Height (mm) :
9(Max)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
ECCN (US) :
EAR99
Failure Rate :
Not Required
Positive Tolerance :
5%
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Lead Style :
Straight
Dielectric :
PP
Termination Style :
Radial
Product Depth (mm) :
4(Max)
Package :
Size / Dimension :
0.394 L x 0.157 W (10.00mm x 4.00mm)
HTS Code :
Height :
9 mm
Features :
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):480
Package / Case :
Capacitance :
15000PF(pF)
Rated (AC) Voltage (URac) :
180 V
Number of Terminals :
2
Size Code :
3916
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Width :
4 mm
Product Length (mm) :
10(Max)
Lead Diameter (mm) :
0.6
Lead Diameter :
0.6 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Seated Plane Height (mm) :
9(Max)
Voltage Rating - DC :
250V
Wire Form :
Straight
Datasheets
MKP1F021502C00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1F021502C00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Pulse, Voltage:250VDC|180VAC, Number of Pins:2 Pin, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:Not Required, MKP1F021502C00JSSD pinout, MKP1F021502C00JSSD datasheet PDF, MKP1F021502C00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1F021502C00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.