MKP1D051507I00JSSD
Mfr.Part #
MKP1D051507I00JSSD
Description
MKP 10 15.0 UF 100 VDC 31X46X41.
Stock
4
In Stock :
4
Film Capacitors
Ratings :
Size / Dimension :
1.634" L x 1.220" W (41.50mm x 31.00mm)
Voltage Rating - AC :
63V
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Series :
MKP 10
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Tolerance :
±5%
Capacitance :
15 µF
Package :
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Voltage Rating - DC :
100V