MKP1D031003G00JSSD
Mfr.Part #
MKP1D031003G00JSSD
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RAD
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.1μF
Tolerance :
±5%
Size Code :
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
100V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Voltage - Rated AC :
63V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Terminal Pitch :
10mm
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):63
Terminal Shape :
Wire
Length :
13mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
HTS Code :
Width :
6mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
WIMA MKP1D031003G00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm ±5% 0.1muF 63V