MKP1D021502C00KSSD
Mfr.Part #
MKP1D021502C00KSSD
Description
MKP 10 0.015 UF 100 VDC 4X9X10 P
Film Capacitors
Package :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter (nom) :
0.6(mm)
Number of Pins :
2 Pin
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Series :
MKP 10
Operating Temp Range :
-55C to 110C
Voltage :
100VDC/63VAC
Failure Rate :
Not Required
Capacitance :
0.015 µF
Size / Dimension :
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Lead Diameter :
0.6 mm
Product Type :
Film Capacitors
Height :
9 mm
RoHS :
Non-Compliant
Type :
Pulse
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Height (mm) :
9(mm)
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Mounting Style :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±10%
Width :
4 mm
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Lead Style :
Straight
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial
Features :
Brand :
Packaging :
Bulk
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
Ratings :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Product Depth (mm) :
4(mm)
Tolerance (+ or -) :
10%
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Seated Plane Height :
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Length :
10 mm
Product Length (mm) :
10(mm)
Datasheets
MKP1D021502C00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1D021502C00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Voltage:100VDC/63VAC, Type:Pulse, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:Radial, MKP1D021502C00KSSD pinout, MKP1D021502C00KSSD datasheet PDF, MKP1D021502C00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1D021502C00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MKP 10 0.015 μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
MKP1D021502C00KSSD Overview
0.295" (7.50mm) is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C ~ 105°C degrees Celsius.