MKP1D021002C00KSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1D021002C00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
MKP 10 0.01 UF 100 VDC 4X9X10 PC
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Product Depth (mm) :
4(Max)
Size (mm) :
10 X 4 X 9
Tolerance (+ or -) :
10%
Capacitance Value :
0.01uF
Lead Spacing :
0.295 (7.50mm)
Max Operating Temperature :
100 °C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package :
Bulk
Terminal Pitch (mm) :
7.5
Product Weight (g) :
Packaging :
Bulk
Voltage Rating - DC :
100V
Mounting Style :
Through Hole
Series :
MKP 10
Dielectric :
PP
Height - Seated (Max) :
0.354 (9.00mm)
Lead Length (mm) :
6
Lead Pitch :
7.5 mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Construction :
Plastic Rectangular Can
Voltage :
100VDC|63VAC
Failure Rate :
Not Required
Depth :
4 mm
Lead Diameter :
600 µm
Ratings :
Size / Dimension :
0.394 L x 0.157 W (10.00mm x 4.00mm)
Capacitance :
10000PF(pF)
Product Length (mm) :
10(Max)
ECCN (US) :
EAR99
Length :
10 mm
Termination Style :
Radial
Product Height (mm) :
9(Max)
Voltage Rating - AC :
63V
Type :
Pulse
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter (nom) :
0.6(mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Seated Plane Height :
9(mm)
Features :
Seated Plane Height (mm) :
9(Max)
Lead Diameter (mm) :
0.6
RoHS :
Compliant
Wire Form :
Straight
Package / Case :
Product Status :
Active
Operating Temp Range :
-55C to 110C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Tolerance :
10%
Termination :
PC Pins
Min Operating Temperature :
-55 °C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting :
Datasheets
MKP1D021002C00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA MKP1D021002C00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Voltage:100VDC|63VAC, Type:Pulse, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Not Required, MKP1D021002C00KSSD pinout, MKP1D021002C00KSSD datasheet PDF, MKP1D021002C00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA MKP1D021002C00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.