MKP1849750050K
Mfr.Part #
MKP1849750050K
Package / Case
Rectangular Box
Description
MKP1849 500UF 5% 500V
Lead Spacing :
Voltage Rating - AC :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ratings :
Voltage Rating - DC :
500V
Package / Case :
Rectangular Box
Series :
MKP1849 DC-Link
Package :
Tray
Tolerance :
±5%
Features :
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
500 µF
Product Status :
Active
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
9.331" L x 1.969" W (237.00mm x 50.00mm)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Height - Seated (Max) :
2.008" (51.00mm)