MKP1848S57050JK2B
Mfr.Part #
MKP1848S57050JK2B
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 7UF 5% 500VDC RADIAL
Film Capacitors
Width :
27mm
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering
Lead Pitch :
27.5082mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
27.5mm
Series :
MKP1848S
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
7μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Published :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
31.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
1.240Lx1.063W 31.50mmx27.00mm