MKP1848S55050JK2A
Mfr.Part #
MKP1848S55050JK2A
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 5UF 5% 500VDC RADIAL
Stock
179
In Stock :
179
Film Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
PCB, Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17.5mOhm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Series :
MKP1848S
Voltage - Rated DC :
500V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
27.5mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PP
Published :
2012
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
500V
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
1.240Lx0.945W 31.50mmx24.00mm
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Lead Diameter :
800 µm
Length :
31.5mm
Height :
12mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Depth :
24mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage :
500V
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
DC Link, DC Filtering
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
5μF
Number of Pins :
2
Datasheets
MKP1848S55050JK2A
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1848S55050JK2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:500V, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Pins:2, MKP1848S55050JK2A pinout, MKP1848S55050JK2A datasheet PDF, MKP1848S55050JK2A amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1848S55050JK2A ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay MKP1848S55050JK2A
MKP1848S 5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 500V-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
MKP1848S55050JK2A Overview
It has 17.5mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Electrical devices with 1.083 27.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~105°C is suitable for operation of the device.
MKP1848S55050JK2A Features
17.5mOhm equivalent series resistance (ESR)