MKP1848H65550JY5
Mfr.Part #
MKP1848H65550JY5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 55UF 5% 500VDC RADIAL
Film Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.4 MOhms
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Package :
Tray
Product Status :
Active
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Features :
85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Series :
MKP1848H DC-Link
Capacitance :
55 µF
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Voltage Rating - DC :
500V
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - AC :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C