MKP1848H65550JY2
Mfr.Part #
MKP1848H65550JY2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 55UF 5% 500VDC RADIAL
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.8 mOhms
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Voltage Rating - DC :
500V
Capacitance :
55 µF
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package :
Tray
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Termination :
PC Pins
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Features :
85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)