MKP1848H64550KP4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1848H64550KP4
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 45UF 10% 500VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC :
Height - Seated (Max) :
1.791" (45.50mm)
Capacitance :
45 μF
Product Status :
Active
Tolerance :
±10%
Package :
Tray
Features :
85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3 MOhms
Termination :
PC Pins
Ratings :
AEC-Q200
Series :
MKP1848H DC-Link
Voltage Rating - DC :
500V