MKP1848H64550JP5
Mfr.Part #
MKP1848H64550JP5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 45UF 5% 500V RADIAL
Stock
41
In Stock :
41
Film Capacitors
Diameter :
Qualification :
AEC-Q200
Number of Pins :
4 Pin
Lead Style :
Straight
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RMS Current (Irms) :
20.2A
Height - Seated (Max) :
1.791" (45.50mm)
Product Height :
45mm
Series :
MKP1848H DC-Link
Height :
45 mm
Termination Style :
Radial
Packaging :
Tray
Product Type :
Film Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Length :
42 mm
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Ripple Current :
Voltage Rating - DC :
500V
Brand :
Vishay / Roederstein
RoHS :
Details
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3 MOhms
Features :
85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL
Capacitance :
45 μF
Width :
30 mm
Capacitance Tolerance :
± 5%
Product Length :
42mm
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Package :
Tray
Tolerance :
±5%
Product :
DC Link Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Rating - AC :
Applications :
DC Link, DC Filtering
Termination :
PC Pins
Product Status :
Active
Lead Diameter :
1 mm
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Ratings :
AEC-Q200
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
ESR :
0.0033Ohm
Product Category :
Product Width :
30mm
Datasheets
MKP1848H64550JP5
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1848H64550JP5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4 Pin, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Package / Case:Radial - 4 Leads, Mounting Type:Through Hole, MKP1848H64550JP5 pinout, MKP1848H64550JP5 datasheet PDF, MKP1848H64550JP5 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1848H64550JP5 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay MKP1848H64550JP5
MKP1848H DC-Link 45 μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
MKP1848H64550JP5 Overview
It has 3 mOhms ESR (Equivalent Series Resistance).Electrical devices with 1.476" (37.50mm) lead spacing are used in this application.The power of a system depends on the presence of - ripple current.A temperature of -40°C ~ 85°C is suitable for operation of the device.
MKP1848H64550JP5 Features
3 mOhms equivalent series resistance (ESR)