MKP1848H64550JP4
Mfr.Part #
MKP1848H64550JP4
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 45UF 5% 500VDC RADIAL
Film Capacitors
Features :
85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL
Package :
Tray
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Voltage Rating - DC :
500V
Voltage Rating - AC :
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
45 μF
Series :
MKP1848H DC-Link
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max) :
1.791" (45.50mm)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Tolerance :
±5%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3 MOhms