MKP1848H58050KK2
Mfr.Part #
MKP1848H58050KK2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 8UF 10% 500VDC RADIAL
Film Capacitors
Features :
85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL
Termination :
PC Pins
Ratings :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
Size / Dimension :
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.8 MOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tray
Capacitance :
8 μF
Voltage Rating - DC :
500V
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Series :
MKP1848H DC-Link
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
1.130" (28.70mm)