MKP1848H56050KK2
Mfr.Part #
MKP1848H56050KK2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 6UF 10% 500VDC RADIAL
Package / Case :
Radial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.6 mOhms
Package :
Tray
Series :
MKP1848H DC-Link
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Product Status :
Active
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
6 μF
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Rating - DC :
500V
Height - Seated (Max) :
1.012" (25.70mm)
Voltage Rating - AC :
Features :
85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL