MKP1848H56050JK2
Mfr.Part #
MKP1848H56050JK2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 6UF 5% 500VDC RADIAL
PC Pins
Voltage Rating - AC :
Height - Seated (Max) :
1.012" (25.70mm)
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Features :
85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL
Capacitance :
6 μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.6 mOhms
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Series :
MKP1848H DC-Link
Size / Dimension :
1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
Package :
Tray
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
AEC-Q200
Voltage Rating - DC :
500V